Egy 5 részes eseménysoroz született meg Győrben a JAVE Mozgáés stúdióval való együttműködésben, Tudatos Péntekek néven (mert minden hónap első pétekén tartottuk). Mivel a témák külön külön is értékes tartalmat közvetítenek, ezért szívesen megtartom őket újra bárhol, bármikor.
Mindegyik workshop körülbelül 2 órás, melyet egy rövid megérkezés és jégtörés után egy meditációval kezdünk, hogy már ezzel is a tudatos mindennapok felé vezető út gyakorlati ösvényére lépjünk. Majd egy interaktív játékos rész következik, amit a tanulásunk összegzésével és rövid megosztásával tesszük teljessé. Végül egy rövid meditációval zárjuk a programot, hogy amit megértettünk, megtanultunk mélyebb nyomot hagyjon bennünk.
Tudatos vásárlás, tudatos internethasználat,tudatos táplálkozás, tudatos jelenlét - manapság divatos mindenféle tevékenységünk elé odabiggyeszteni a tudatos jelzőt. De mit is jelent ez valójában? Hogyan segít boldogulni az életben? Miért is nem vagyunk tudatosak emberi természetünktől fogva? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre keressük közösen a választ egy interaktív workshop keretein belül.
“ülök és nem csinálok semmit” “vallási rítus” “módosul tudatállapot”
Megannyi elképzelés, hiedelem és tévhit kering a meditációról, hogy mi is az valójában és miért gyakorolják oly sokan a világban. A meditáció mindenkinek mást jelent. Van aki a futásban találja meg, van aki jógázik vagy sétál, de a főzés és akár a takarítás is lehet egy fajta meditáció - ez csak rajtunk múlik és azon, milyen szándékkal és tudatossággal végezzük az adott tevékenységet. Ezen a workshopon megismerkedhettek különböző meditációs technikákkal (a mindfulness is egy a sok közül) és tudományos illetve vallási hátterükkel.
„A zen nem vallás. Sem külön üdv-tanítása, sem dogmatikája, sem eszkatológiája nincs, és szentkönyvre sem nagyon hivatkozik. A zen nem filozófiai iskola, mert nem teória, sőt a súly éppen az életrendre esik. A zen nem szekta, vagyis nem leszűkült vallás, mert amit tanít az éppen a minél tágasabb és minél szabadabb.”
írja Hamvas Béla. A zen kifejezés felmerül, mint filozófiai irányzat, építészeti és művészeti stílus, a buddhizmus egyik ága, de már találkozhatunk vele wellness kezelések vagy ételek neveiben is. Egy biztos, a Zen egy tapasztalat. Fedezzük fel együtt mi is ez a tapasztalat és mit tud nekünk tanítani a mindennapi életben?
A Zenhez hasonlóan a minimalizmusról is eszünkbe juthat egy építészeti irányzat - mi azonban most az emberi oldaláról közelítjük meg a témát és egy önként vállalt egyszerű - de annál tartalmasabb életvezetés lehetőségét vizsgáljuk meg. Mi a különbség a lemondás és az önkéntesség között? Hogyan tudunk egyszerűsíteni az életünkön nagy áldozatok nélkül? Hogyan lehet megtartani a kényelmes és a luxust bűntudatok nélkül?
Bio élelmiszerek és natúrkozmetikumok, fenntarthatóség és klímaválság, kerékpár és tömegközlekedés, erdőfürdő és SUP jóga. Mindezen fogalmak mögött ott rejtőzik a természet, mint kulcsszó. Nem kérdés, hogy mi is részei vagyunk, függünk tőle és belőle töltekezünk. De vajon mi a legjobb módja ennek a töltekezésnek? Hogyan tudunk alkalmazkodni a természettől való függéshez? Hogyan lehetünk részesei tudatosan a természeti körförgásnak? Mit tanulhatunk Föld Anyánktól és hogyan róhatjuk le tiszteletünket felé?